Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 11 - 14 Mar 2018
Deadlines Registration closed Abstract submission closed
EES_logo

Programme

Got something to say? Tweet it! #EEStissue

Day 1 - Sunday 11 March 2018
TimeSpeaker
12.45-14.30 Arrival / Registration with light refreshments
13.30-14.15

Industry workshop hosted by Fluidigm in Helix Room A (first come - first served)

14.30-14.45

Opening remarks

14.45-18.30

Session 1: Cellular Organisation
Chair: Orion Weiner

14.45-15.15

A template for actin organization at the leading edge
Orion Weiner, University of California, San Francisco

15.15-15.30

Selected talk: Benny Shilo, Weizmann Institute of Science

15.30-15.45

Selected talk: Inna Averbukh, Weizmann Institute of Science

15.45-16.15 Dynamics and instabilities of contractile actin networks in artificial cells
Kinneret Keren, Technion- Israel Institute of Technology
16.15-17.00 Coffee Break & Meet the Speakers
17.00-17.30

EMBO Young Investigator Lecture:
Contribution of polarity reversal to the formation of metastases

Manuel Théry, Hopital Saint-Louis

17.30-17.45

Selected talk: Natalie Kirkland, University College London

17.45-18.00

Selected talk: William Roman, Instituto de Medicina Molecular

18.00-18.30

Cellular proteostasis during aging through asymmetric cell division and organelle-based clearance
Rong Li, Johns Hopkins University

18.30-20.00

Welcome Dinner

Day 2 - Monday 12 March 2018
TimeSpeaker
09.00-12.15 Session 1 (continued): Cellular Organisation
Chair: Orion Weiner
09.00-09.30 Bring the pain:  Response of an excitable embryo to cell damage
William M. Bement, University of Wisconsin-Madison
09.30-09.45

Selected talk: Clemens Cabernard, University of Washington, Seattle

09.45-10.00

Selected talk: Jérémy Sallé, Jacques Monod Institute (CNRS)

10.00-10.30

Dendritic Cell Migration: from microfluidics to in vivo imaging
Ana-Maria Lennon-Duménil, Institut Curie

10.30-11.15 Coffee Break
11.15-11.45

Probing the feedback interactions between cell morphogenesis and signaling
Gaudenz Danuser, The University of Texas Southwestern Medical Center

11.45-12.00

Selected talk: Claudio Franco, Instituto de Medicina Molecular

12.00-12.15

Selected talk: Alexis Maizel, Heidelberg University

12.15-14.00

Lunch in ATC Foyer

14.00-17.45

Session 2: Mechanics
Chair: Carl-Philipp Heisenberg

14.00-14.30

Control and self-organization of cell mechanics during tissue morphogenesis
Thomas L. Lecuit, IBDM, Collège de France

14.30-14.45 Selected talk: Xinyi Yang, Institut Biologie Paris Seine
14.45-15.00 Selected talk: Stephanie Ellis, The Rockefeller University
15.00-15.30 To be presented onsite
Suzanne Eaton, Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics
15.30-16.15

Coffee Break & Meet the Speakers

16.15-16.45

Motifs in morphogenesis
L. Mahadevan,
Harvard University

16.45-17.00 Selected talk: Andrew Lawton, Sloan Kettering Institute
17.00-17.15 Selected talk: Rob Tetley, University College London
17.15-17.45 Tissue genetics: clonality, heterogeneity, and growth in Drosophila imaginal epithelia
Matthew C. Gibson, Stowers Institute for Medical Research
17.45-18.00

Selected Flash Talks (1 slide / 2 min each):
Barriga #55 / DasGupta #63 / He #75 / Imran Alsou #77 / Masselink #85 / Petridou #93

18.00-19.30

Poster Session I (odd numbers) with beer and snacks

19.30-21.00 Dinner
21.00-22.30 After-dinner drinks in ATC Rooftop Lounge
Day 3 - Tuesday 13 March 2018
TimeSpeaker
09.00-11.45 Session 3: Synthetic Biology
Chair: Stefano De Renzis
09.00-09.30 Synthetic Morphogenesis in Naive Embryonic Tissues
Stefano De Renzis, EMBL Heidelberg
09.30-09.45

Selected talk: Victoria Deneke, Duke University

09.45-10.00

Selected talk: Mijo Simunovic, The Rockefeller University

10.00-10.45

Coffee Break

10.45-11.15

Tissue Origami: engineering tissue folding by mechanical compaction of the mesenchyme
Zev J. Gartner, University of California, San Francisco

11.15-11.30 Selected talk: Tony Tsai, Harvard Medical School
11.30-11.45 Selected talk: Rashmi Priya, MPI for Heart and Lung Research
11.45-13.30 Lunch in ATC Foyer
13.30-14.00 How membranes template protein self-organization
Petra Schwille, Max Planck Institute of Biochemistry
14.00-18.00 Session 4: Self-organisation
Chair: Takashi Hiiragi
14.00-14.30

From Single Cell To Cell Collective And Back
Darren Gilmour, EMBL Heidelberg

14.30-14.45

Selected talk: Akankshi Munjal, Harvard Medical School

14.45-15.00

Selected talk: Michel Bagnat, Duke University

15.00-15.30

Organ size control via the interplay between luminal pressure and cell mechanics
Chii Jou Chan, EMBL Heidelberg

15.30-16.15

Coffee Break & Meet the Speakers

16.15-16.45

Human Pluripotent stem cell-derived gastrointestinal organoids as new models to study developmental processes in humans
James M. Wells, Cincinnati Children's Hospital Medical Center

16.45-17.00

Selected talk: Stephanie Höhn, University of Cambridge

17.00-17.15 Selected talk: Miguel Concha, Universidad de Chile
17.15-17.45 Self-organization and symmetry breaking of intestinal organoids
Prisca Liberali, Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research
17.45-18.00

Selected Flash Talks (1 slide / 2 min each):
Bailles #52 / Baumgärtner #56 / Libby #83 / Pour #95 / Schauer #102 / Zinner #121

18.00-19.30

Poster Session II (even numbers plus #83 / #95 / #121) with beer and snacks

19.30-21.30 Conference Dinner
21.30-00.00 Conference Party with DJ
Day 4 - Wednesday 14 March 2018
TimeSpeaker
09.00-13.00 Session 5: Modeling Organogenesis and disease
Chair: Darren Gilmour
09.00-09.30

YAP/TAZ in stem cells and tissue regeneration
Stefano Piccolo, University of Padova

09.30-09.45

Selected talk: Francesco Atzeni, University of Zurich

09.45-10.00

Selected talk: Chengming Chuong, University of Southern California

10.00-10.30

Studying Human Brain Development and Evolution in Cerebral Organoids
Madeline Lancaster, MRC Laboratory of Molecular Biology

10.30-11.15

Coffee Break & Meet the Speakers

11.15-11.45

Developing under pressure: physical force as a pacer of morphogenesis
Celeste M. Nelson, Princeton University

11.45-12.00

Selected talk: Francis Corson, CNRS / Ecole Normale Supérieure

12.00-12.15

Selected talk: Etienne Loiseau, CNRS

12.15-12.45

Ooplasmic segregation in zebrafish
Carl-Philipp Heisenberg, Institute of Science and Technology Austria

12.45-13.00

Closing remarks

13.00-13.35 Packed lunch
13.35 Bus departures