Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 10 - 13 Apr 2019 Register Now
Deadlines Registration - 27 Feb 2019 Abstract - 16 Jan 2019
EES_logo

Programme

Got something to say? Tweet it! #EESNeural 

Day 1 - Wednesday 10 April 2019
TimeSpeaker
11:30-13:15 Registration
13:15-13:30 Opening remarks
13:30-18:00 Session 1 - Motor systems
Chair: Freek Hoebeek
13:30-14:30

Keynote lecture:

Neural circuits for goal-directed sensorimotor transformation
Carl Petersen - École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland

14:30-15:00

Title to be announced
Ole Khien  - Karolinska Institutet, Sweden

15:00-15:30

Sensory integration during active locomotion 
Claire Wyart - ICM Brain & Spine Institute, France

15:30-16:00

Coffee break

16:00-16:30

Title to be announced
Chris de Zeeuw - Erasmus University Rotterdam, The Netherlands

16:30-16:45

Selected Short Talk 

16:45-17:00

Selected Short Talk 

17:00-17:15

Selected Short Talk 

17:15-17:30

Selected Short Talk 

17:30-18:00

Flash Talks

18:00-22:00 Dinner & Welcome reception
Day 2 - Thursday 11 April 2019
TimeSpeaker
 09:00-15:30 Session 2 - Predictive coding
Chair: Matthijs Van der Meer
09:00-09:30

I am therefore I think
Karl Friston - University College London, UK

09:30-10:00

Neural dyanmics of prospection and planning
Nathaniel Daw - Princeton University, USA

10:00-10:30

The neural dynamics of real-time decision-making
Paul Cisek - University of Montréal, Canada

10:30-11:00 Coffee break
11:00-11:15

Title to be announced
Matthijs van der Meer - Dartmouth College, USA

11:15-11:30

Selected Short Talk

11:30-11:45

Selected Short Talk

11:45-12:00

Selected Short Talk

12:00-14:00

Lunch and social event

14:00-15:00

Keynote lecture: 

Neuroscience of Episodic Memory

Susumu Tonegawa - RIKEN-MIT Center for Neural Circuit Genetics, USA

15:00-15:30

Coffee break

Session 3 - Navigation, learning and Memory
Chair: Laure Rondi-Reig

15:30-16:00

Multisensory mechanisms of hippocampal spatio-temporal selectivity
Mayank Mehta - UCLA Center for Biological Physics, USA

16:00-16:30

Title to be announced
Pico Caroni - Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research, Switzerland

16:30-17:00

Title to be announced

Sheena Josselyn - University of Toronto, Canada

17:00-17:15

Title to be annunced

Laure Rondi-Reig - Sorbonne Université-CNRS, France

17:15-17:30 Flash talks
17:30-19:30 Poster session with beer and snacks
19:30-21:00

Dinner

21:00-23:00

After Dinner Drinks

Day 3 - Friday 12 April 2019
TimeSpeaker
  Session 4 - Predictive coding
Chair: Laure Rondi-Reig
09:00-09:30 Title to be announced
Michael Hausser - University College London, UK
09:30-10:00

Talk title to be announced
Denis Jaboudon - University of Geneva, Switzerland

10:00-10:30

Wiring the thalamocortical connectivity: From axon guidance to plasticity

Guillermina Lopez-Bendito - Instituto de Neurociencias. Spain

10:30-11:00

Coffee break

11:00-11:15

Talk title to be announced

Freek Hoebeek - UMC Utrecht, The Netherlands

11:15-11:30

Selected Short Talk

11:30-11:45

Selected Short Talk

11:45-12:00 Selected Short Talk
12:00-13:30 Meet the speaker and lunch
00:00-00:00 Session 5 - Statistical modeling
Chair: Matthijs Van der Meer
13:30-14:00

Talk title to be announced
Wulfram Gerstner - École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland

14:00-14:30

Shaping task representations by learning to selectively attend
Yael Niv- Princeton University, USA

14:30-15:00

Talk title to be announced
Ken Harris - University College London, UK

15:00-15:30

Coffee break

15:30-15:45

Selected Short Talk

15:45-16:00

Selected Short Talk

16:00-16:15

Selected Short Talk

16:15-16:30

Selected Short Talk

16:30-17:00 Flash talks
17:00-19:00 Poster session with beer and snacks
19:00-21:00 Gala Dinner
21:00-00:00 Party
Day 4 - Thursday 13 April 2019
TimeSpeaker
Session  - Disorders
Chair: Freek Hoebeek
09:00-09:30

Talk title to be announced
Rosamund Langston - University of Dundee, UK

09:30-10:00

Talk title to be announced
Sakina Mhaouty-Kodja - Université Pierre et Marie Curie, France

10:00-10:30

Talk title to be announced
Bernardo Sabatini - Harvard University, USA

10:30-11:00 Coffee break
11:00-12:00

Keynote lecture:

Dynamical activity patterns in the macaque posterior parietal cortex during virtual navigation
Dora Angelaki - Baylor College of Medicine, USA

12:00-12:15

Selected Short Talk

12:15-12:30

Selected Short Talk

12:30-12:45

Selected Short Talk

12:45-13:00 Closing remarks and poster prize
13:00-13:15 Packed lunch