Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 15 - 18 May 2019
Deadlines Registration closed Abstract submission closed
EES_logo

Programme

Got something to say? Tweet it! #EESCellTypes

Day 1 - Wednesday 15 May 2019
TimeSpeaker
11:30-13:15 Arrival and Registration
with light refreshments
13:15-13:30 Opening Remarks
13:30-17:30 Session 1 - From cell types to tissue types
Chair: Gunter Wagner
13:30-14:00

Gene regulatory network recruitment and the evolutionary origin of cell type identity
Gunter Wagner - Yale University, USA

14:00-14:30

The role of cell interactions in the evolution of cell types
Mihaela Pavlicev - Cincinnati Children's Hospital Medical Center, USA

14:30-14:45

Building the mammalian airway: from form to function
Mu He - University of California, San Francisco, USA

14:45-15:00

Spatio-temporal dynamics of mesothelial lineage formation
Karin Prummel - University of Zurich, Switzerland

15:00-15:30

Evolutionary origin of cartilage
Martin Cohn - University of Florida, USA

15:30-16:00

Coffee Break

16:00-16:30

How old cells make new senses - The evolution of cranial placodes in vertebrates
Gerhard Schlosser - National University of Ireland Galway, Ireland

16:30-16:45

Discrete and Continuous Cell Identities of the Adult Murine Striatum
Geoffrey Stanley - Stanford, USA

16:45-17:15

Evolution of the vertebrate New Head by progressive acquisition of neural crest regulatory subcircuits
Marianne Bronner - California Institute of Technology, USA

17:15-19:00

Speed Networking

19:00-21:00

Dinner in the EMBL Canteen

21:00-23:00

Welcome Drinks in the ATC Rooftop Lounge

Day 2 - Thursday 16 May 2019
TimeSpeaker
09:00-12:00 Session 2 - Vertebrate multi-omics
Chair: Henrik Kaessmann
09:00-09:30

Single-cell transcriptomics in the sea lamprey illuminates the origins and evolution of the vertebrate brain
Henrik Kaessmann - Center for Molecular Biology of Heidelberg University, Germany

09:30-10:00

A comparison of developmental dynamics between vertebrate species
Allon Klein - Harvard University, USA

10:00-10:15

Understanding Progenitor and Neuronal Cell Type Identity in the Developing Human Brain
Aparna Bhaduri - University of California, San Francisco, USA

10:15-10:30

The gene regulatory logic of convergent cell fate specification in the developing vertebrate skeleton
Patrick Tschopp - University of Basel, Switzerland

10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:30

How can hundreds of cell types be built from a single genome? Evolutionary mechanisms for proteome specialization
Manuel Irimia - Centre for Genomic Regulation, Spain

11:30-12:00

Brain-seq or sequencing of entire brains at the single-cell resolution: principles of molecular classification and periodic system of neurons
Leonid L. Moroz - University of Florida, USA

12:00-13:30

Meet the Speakers and Lunch

13:30-16:45

Session 3 - Regulatory mechanisms of neuron type identity
Chair: Oliver Hobert

13:30-14:00

Homeoboxes build the C. elegans nervous system
Oliver Hobert - Columbia University, USA

14:00-14:15

Uncovering Eminens neurons ontogeny and function using single cell transcriptomics
Laurence Lemaire - Princeton University, USA

14:15-14:30

Pioneer factor promiscuity requires co-factors to ensure faithful cell fate specification
Moritz Mall - German Cancer Research Center, Germany

14:30-15:00

Mosaic evolution of cell types in the vertebrate brain
Maria Antonietta Tosches - Max Planck Institute for Brain Research, Germany

15:00-15:30

Coffee Break

15:30-16:00

Diploblastic sea anemones have distinct cell types with signatures reminiscent of bilaterian muscle
Ulrich Technau - University of Vienna, Austria

16:00-16:15

Neuronal Diversity in the Sea Urchin Larva at a Single Cell Resolution
Periklis Paganos - Stazione Zoologica Anton Dohrn, Italy

16:15-16:30

Hypothalamic cell type diversity in surface and cave morphs of Astyanax mexicanus using single-cell RNA-seq
Maxwell Shafer - University of Basel, Switzerland

16:30-16:45

Developmental diversification of inhibitory forebrain neurons
Christian Mayer - Max Planck Institute of Neurobiology, Germany

16:45-17:15 Flash Talk Session I: #55, 63, 65, 67, 71, 79, 91, 93, 99
17:15-19:15

Poster Session I (odd numbers)
with beer and snacks

19:15-20:00 Meet the Journal Editors Session in ATC Helix Seminar Room A01
19:15-21:00 Dinner in the EMBL Canteen
21:00-23:00 After Dinner Drinks in the ATC Rooftop Lounge
Day 3 - Friday 17 May 2019
TimeSpeaker
09:00-12:00 Session 4 - The origins of cell types - evolution of multicellularity
Chair: Nicole King
09:00-09:30

Light-regulated morphogenesis in a shape-shifting choanoflagellate
Nicole King - University of California, Berkeley, USA

09:30-10:00

The evolutionary origin of synaptic signalling machinery and animal cell differentiation
Pawel Burkhardt - University of Bergen, Norway

10:00-10:15

Evolutionarily conserved mechanisms governing branched cytoskeletal network growth in the aggregatively multicellular Rhizarian amoeba, Filoreta ramosa
Sarah Guest - University of California, Davis, USA

10:15-10:30

Choanoflagellates and the origin of animal contractile cells
Thibaut Brunet - HHMI-Janelia Research Campus /University of California, Berkeley, USA

10:30-11:00 Coffee Break
11:00-11:30 Cell types in unicellular relatives of animals
Iñaki Ruiz-Trillo - Institut de Biologia Evolutiva, Spain
11:30-11:45 A parallel world of complex multicellularity: elucidating cell type evolution in social amoeba
Koryu Kin - University of Dundee, UK
11:45-12:00 Sponges as a window into the evolutionary origin of stem cells
Roger Revilla-i-Domingo - University of Vienna, Austria
12:00-13:30 Meet the speakers and Lunch
13:30-17:00 Session 5 - Cell type diversification in animal evolution
Chair: Detlev Arendt
13:30-14:00

The cell tree of life
Detlev Arendt - EMBL Heidelberg, Germany

14:00-14:30

Vertebrate electroreceptors: developmental and evolutionary relationships with mechanosensory hair cells
Clare Baker - University of Cambridge, UK

14:30-14:45

Molecular and functional characterisation of blood cells in the priapulid Priapulus caudatus (ecdysozoa)
Carmen Andrikou - Univesity of Bergen, Norway

14:45-15:00

Great ape cerebral organoids reveal human-specific features of brain development
Gray Camp - Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology Basel, Switzerland

15:00-15:30

Coffee Break

15:30-16:00

Evolution of cell-type specific networks and their associated regulatory inputs
Heather Marlow - Institute Pasteur, France

16:00-16:30

Tracking cell identity during development, regeneration and reprogramming
Barbara Treutlein - ETH Zürich, Switzerland

16:30-16:45

Bilateral ciliary photoreceptors in sea urchin larvae express a partially conserved regulatory state
Roberto Feuda - University of Bristol, UK

16:45-17:00 Single-cell RNAseq identifies neural elements in a sponge
Jakob Musser - EMBL Heidelberg, Germany
17:00-17:30 Flash Talk Session II: # 46, 52, 58, 60, 62, 70, 80, 86, 88, 92
17:30-19:30 Poster Session II (even numbers)
with beer and snacks
19:30-21:00 Conference Dinner in EMBL Canteen
21:00-00:00 Party in the ATC Foyer with "The Wright Thing"
Day 4 - Saturday 18 May 2019
TimeSpeaker
09:00-11:45 Session 6 - Computational approaches to unravel single-cell gene regulatory networks
Chair: Stein Aerts
09:00-09:30

Deciphering gene expression programs from scATAC-seq and scRNA-seq data
Stein Aerts - KU Leuven, Belgium

09:30-09:45

Spatially resolved single-cell transcriptomics: identifying how position and cell-type specific programs are coupled
Sébastien Bastide - Institut Pasteur, France

09:45-10:00

Reference-free comparative single-cell transcriptomics
Olga Botvinnik - Chan Zuckerberg Biohub, USA

10:00-10:15

Are cell type transcriptional profiles replicable across species?
Maggie Crow - Cold Spring Harbor Laboratory, USA

10:15-10:45 Coffee Break
10:45-11:15

Modeling the cell type transcriptome evolution: tree likeness and correlated evolution
Cong Liang - Tianjin University, China

11:15-11:45 Mapping and comparing transcriptional spaces of whole organisms robustly using Metacells
Amos Tanay - Weizmann Institute of Science, Israel
11:45-12:15

Panel Discussion and Closing Remarks

12:00 Packed Lunches & Shuttle to Downtown
12:15 Packed Lunches & Shuttle to Frankfurt Airport/Downtown