Location & dates EMBL Heidelberg, Germany 10 - 13 Jul 2019 Register Now
Deadlines Registration - 28 May 2019 Abstract - 14 Apr 2019
EES_logo

Programme

Got something to say? Tweet it! #EESMicrobiology

Day 1 - Wednesday 10 July 2019
TimeSpeaker
12:00-14:00 Registration and Lunch
14:00-14:10 Opening remarks
14:10-15:00 TBD
15:00-15:30 Coffee break
15:30-19:00 Session 1 - Bacterial Systems biology
Chair:  TBA
15:30-16:00

Talk title to be announced
David Bikard - Institut Pasteur, France

16:00-16:15

Selected short talk

16:15-16:45

Talk title
Jan Willem Veening - University of Lausanne, Switzerland

16:45-17:00

Selected short talk

17:00-17:15

Selected short talk

17:15-17:45

Coffee break

17:45-18:15

Metabolic coordination through metabolite-protein interactions
Uwe Sauer - ETH Zürich, Switzerland

18:15-18:30

Selected short talk

18:30-18:45

Selected short talk

18:45-19:00

Selected short talk

19:00-20:30

Dinner

20:30-23:00 Drinks in the ATC Roof Top Lounge
Day 2 - Thursday 11 July 2019
TimeSpeaker
09:00-12:30 Session 2 - Cell Biology & Protein machineries
Chair: Name
09:00-09:30

Talk title to be announced
Dan Kahne - Harvard University, USA

09:30-09:45

Selected short talk

09:45-10:15

Talk title to be announced
Natalie Strydanka - University of British Columbia, Canada

10:15-10:30

Selected short talk

10:30-11:00 Coffee break
11:00-11:30

Talk title to be announced
Marianna Pihno - Instituto de Tecnologia Química e Biológica, Portugal

11:30-11:45

Selected short talk

11:45-12:15

Talk title to be announced
Tracy Palmer - Newcastle University, UK

12:15-12:30

Selected short talk

12:30-15:30

Lunch & Poster Session I

15:30-19:00

Session 3 - Regulation, Signaling & Transcriptional networks
Chair: TBA

15:30-16:00

Talk title to be announced
Mark Goulian - University of Pennsylvania, USA

16:00-16:15

Selected short talk

16:15-16:45

Talk title to be announced
Kirsten Jung - Ludwig-Maximilians-Universität München, Germany

16:45-17:00

Selected short talk

17:00-17:30

Coffee Break

17:30-18:00

Talk title to be announced
Jörg Vogel - Institute, Germany

18:00-18:15

Selected short talk

18:15-18:45

Talk title to be announced
Jade Wang - University of Wisconsin-Madison, USA

18:45-19:00

Selected short talk

19:00-20:30

Dinner

20:30-23:00 Drinks in the ATC Roof Top Lounge
Day 3 - Friday 12 July 2019
TimeSpeaker
09:00-12:30 Session 4 - Pathogenesis & Infection
Chair: TBA
09:00-09:30 Talk title to be announced
Matt Waldor - Institute, Country
09:30-09:45

Selected short talk

09:45-10:15

Talk title to be announced
Lalita Ramakrishnan - University of Cambridge, UK

10:15-10:30

Selected short talk

10:30-11:00 Coffee break
11:00-11:30 Talk title to be announced
Ivan Dikic - University of Frankfurt, Germany
11:30-11:45 Selected short talk
11:45-12:15 Talk title to be announced
Carmen Buchrieser - Institut Pasteur, France
12:15-12:30 Selected short talk
12:30-15:30 Lunch & Poster Session II
15:30-19:00 Session 5 - Antibiotic action-resistance-persistance
Chair: TBA
15:30-16:00

Talk title to be announced
Sebastian Bonhoeffer - ETH Zürich, Switzerland

16:00-16:15

Selected short talk

16:15-16:45

Talk title to be announced
Roy Kishony- Technion – Israel Institute of Technology, Israel

16:45-17:00

Selected short talk

17:00-17:30

Coffee break

17:30-18:00

Talk title to be announced

18:00-18:15

Selected short talk

18:15-18:45

Talk title to be announced
Morten Sommer - Technical University of Denmark, Denmark

18:45-19:00

Selected short talk

19:00-20:30

Dinner

20:30-24:00

DJ and Party

Day 4 - Saturday 13 July 2019
TimeSpeaker
09:00-12:30 Session 6 - Microbial communities/ microbiotas/symbiosis
Chair: TBA
09:00-09:30

Talk title to be announced
Elinav Elinav - Weizmann Institute of Science, Israel

09:30-09:45

Selected short talk

09:45-10:15

Talk title to be announced
Eric Pamer - Memorial Sloan Kettering Cancer Center, USA

10:15-10:30

Selected short talk

10:30-11:00 Coffee break
11:00-11:30

Talk title
Regine Hengge - Humboldt-Universität zu Berlin, Germany

11:30-11:45

Selected short talk

11:45-12:15

Talk title to be announced
Joseph Mougous - University of Washington, USA

12:15-12:30

Selected short talk

12:30-15:00

Lunch & Poster Session III

15:00-17:00 Session 7 - Evolution & Ecology 
Chair: TBA
15:00-15:30 Talk title to be announced
Dianne Newman - California Institute of Technology, USA
15:30-15:45 Selected short talk
15:45-16:15

Cooperation and competition in bacteria: from model systems to the microbiome

Kevin Foster - University of Oxford, UK
16:15-16:30 Selected short talk
16:30-17:00 Talk title to be announced
Tobias Erb - MPI Marburg, Germany
17:00-19:00 Poster Awards, Closing Remarks & Farewell